Ajandam

Evlilik Öncesi Düğün Hazırlıkları Listesi

Hayatımızın en önemli günlerinden biri hem erkekler için hem de bayanlar için hiç şüphesiz düğün günümüzdür. Sevdiğimiz insanla hayatımızı birleştireceğiniz ve hayatımızın kalanını onunla geçirmek üzere evet diyeceğimiz bu günde, her şeyin kusursuz olabilmesi için planlarımızı önceden yapmalı ve detayları gözden kaçırmamalıyız.
 
Düğün salonu ve düğün mekanı nasıl seçilecek, gelinlikçiler ne zaman gezilecek, gelin başı tercihimiz nasıl olacak, hangi gelin saçı daha çok yakışır ve hangi güzellik salonu yada kuaförde gelin saçını yaptırmalıyız, doğru gelin ayakkabısı seçimi, gelin çantası nasıl olmalı, düğün orkestrası ve müzisyenlerinin ayrıca düğünde çalınacak şarkıların seçimi, düğün fotoğrafçısı kim olacak ve dış mekan fotoğraf çekimi nerede olabilir, düğün videoları çekimi, gelin arabası seçimi, gelin arabası süslemesi, düğün yemeği ve düğün sonrası balayı ile ilgili hazırlıklara kadar evlenmeye karar verdiğiniz andan düğüne kadar geçecek sürede bizleri endişelendirebilecek neler varsa hepsini ajandamıza koymalı ve sırası geldikçe yapmalıyız. Bu ajandayı önceden hazırlamak ve takip etmek bizi bir şeyleri atlamaktan ve yanlış yapmaktan kurtaracak çok önemli bir liste olabilir. 
 
Düğün planlamasını mümkünse 10-12 ay öncesinden itibaren en azından kafada tasarlamaya başlamak ve daha çok vakit var diyerek herşeyi son dakikaya bırakmamak gerekir. Hayalinizdeki düğünü genel hatlarıyla kafada tasarlamaya başlamak için son dakikayı beklememek gereklidir. Öncelikle olmazsa olmaz dediğimiz, vazgeçmeyi asla düşünmediğimiz konuları belirleyerek ana hatları oluşturmamız gereklidir. 
 
Düğün mekanı seçiminden gelinlik seçimine, düğüne gelecek davetlilerden düğün pastasına, davetiyenin internet üzerinden veya kağıt davetiye olarak basılıp basılmayacağına, nikah şekeri seçimi, gelin arabası seçimi ve kına gecesi hazırlıklarından düğün fotoğrafçısı seçimine kadar aklımıza gelen her şeyi bir kenara not alarak onları araştırmaya başlamalıyız. Düğün bütçesi konusunda da değindiğimiz gibi düğün bütçesini sağlıklı bir şekilde planlayabilmek için mümkünse ailelerle ya da en azından müstakbel eşinizle beraber oturarak düğünün bütçesini belirlemek gereklidir. Tabi bir araya gelmişken düğünün tarihini, davetli sayısını ve özellikle ailelerin halledeceği konuları hep beraber konuşmakta fayda var. 
 
Sizin kafanızda planladığınız tarihte veya bu tarihe yakın başka günlerde müsait olan, hoşunuza giden düğün mekanlarını listeleleyebilirsiniz. En beğendiğiniz düğün mekanlarında ücretleri öğrenebilirsiniz ve rezervasyon imkanını şimdiden inceleyerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.
 
Atlanmaması gerekli konuların belki de en önemlilerinden biri ne tür bir düğün yapılacağına karar vermektir. Düğünün planlandığı tarihe göre kır düğünü konsepti mi olacak yoksa salon düğünü mü? Belki de lüks bir otelde yapmak istiyorsunuz ve Otel düğünü tercih edeceksiniz...
 
Ayrıca düğün salonu, tekne düğünü, eski bir saray ya da köşk düğünü gibi seçenekler de var. Düğünün yemekli yada yemeksiz olacağına göre de tercihler değişebilecektir tabi ki...
 
Fikirlerine güvendiğiniz, düğün öncesi ve düğün sırasında sizlere yardımcı olacak arkadaşlarınızdan ya da akrabalarınızdan bir ekip kurmak ta faydalı olacaktır. Artık çok popüler olmaya başlayan ve gittikçe daha çok tercih edilen Düğün organizasyon firmalarından birisiyle çalışmak ta isteyebilirsiniz. 
 
Düğününüzün tüm detaylarını seçtiğiniz temaya göre planlayacağınız için düğün temasına karar vermekte önemli. Düğün temanızı seçerken kullanmak istediğiniz renklere, hangi çiçekleri vb. kullanacağınıza da ve detaylara da karar vermeniz gerekir.   
 
Davetli listesini ilk başlarda mümkün olduğunca geniş tutmak gereklidir. Düğün mekanınızı seçtikten ve düğün planlamanızı kesinleştirdikten sonra aileler ile birlikte listeyi daraltmak mümkündür. Eğer mümkünse nikah şahidi seçimlerini de beraberinde planlayabilirsiniz.
 
Bu aşamadan sonra gelinlik ve damatlık seçimi için model beğenmeye ve beğendiğiniz modeli alabileceğiniz yerleri gezmeye başlayabilirsiniz. Eğer hazır almak yerine diktirmeyi düşünüyorsanız da tasarımı dikebilecek yerler araştırmaya başlayabilirsiniz. 
 
Düğün gününüzde her şeyin kusursuz olması için çalışacağınız düğün fotoğrafçısı, düğün organizasyon şirketi, çiçekçi, davetiye firması, nikah şekeri modeli, yemek ve müzik firmaları için de araştırmalarınıza göre karar vermelisiniz. 
Düğün sonrasında balayına çıkmayı düşünüyorsanız gitmek istediğiniz yerlerin tatil ve tur fiyatlarını, tarihlerini ve paket içeriklerini de seçmeniz gerekir. Düğüne en az 4-5 ay kala bu seçimleri yapmak iyi bir zamanlama olacaktır.   
Düğünün ana çerçevesinin şekillenmesi işinin de yine düğüne en az 4-5 ay kala yapılması gereklidir. 
 
Düğün gününden en az 1 ay önce hazır olacak şekilde alyanslarınızı seçip siparişlerini vermeniz iyi olacaktır. Ayrıca düğün hediyeliklerinin siparişlerinin verilmesi, ilk dans şarkı seçimi ve prova edilmesi, düğün pastası siparişi verilmesi gibi son hazırlıkları da tamamlamak doğru olacaktır. Düğün hazırlıkları listesini aşağıdaki gibi başlıklar halinde toparlayabiliriz...
 

Düğün hazırlıkları listesi

• Bütçe belirlenmesi, düğün tarihi ve düğün konsepti seçilmesi 
• Belirlenen konsepte göre kır, bahçe, otel, salon vb. düğün salonu seçimi
• Davetli listesi belirleme ve davetlilerin oturma planı hazırlanması
• Nikah şahidi seçimi
• Kağıt davetiye mi, e-davetiye mi yoksa her iki davetiyeyi beraber kullanıp kullanmayacağınızı seçin? 
• Düğün organizasyon firması seçimi
• Nikah şekeri seçimi
• Düğün teması seçimi ve süslemelere karar verilmesi
• Gelinlik seçimi veya hazır almayacaksanız dikimi
• Damatlık seçimi veya hazır almayacaksanız dikimi
• Gelin başı ve saçı için model ve kuaför seçimi 
• Gelin ayakkabısı seçimi
• Gelin çantası seçimi
• Gelin çiçeği seçimi
• Takılar; Kolye, alyans, altın veya pırlanta yüzük, bilezik ve diğer takı seçimleri
• Damat traşı için model ve erkek kuaförü seçimi 
• Kına gecesi ile ilgili hazırlıklar
• Düğün Orkestrası ve düğün şarkıları seçimi ayrıca ilk dans için şarkı seçimi
• Düğün fotoğrafçısı seçimi, dış mekan çekimlerinin nerede ve ne zaman yapılacağı
• Düğün videoları çekimi
• Gelin arabası seçimi, gelin arabası süslemesi ve düğün günü rotasını belirleyin
• Düğün yemeği seçimi, dışardan hizmet alınacaksa catering firması seçimi
• Düğün pastası seçimi, dışarıdan hizmet alacaksanız pasta seçimi ve siparişi
• Balayı için adres seçilmesi, yurtdışı ise pasaport, vize ve diğer işlemlerin yapılması