Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir?

Düğün davetiyesi sizin için önemli mi? Hadi hep beraber cevabını bulmaya çalışalım.

Mutlu evliliğin ilk adımı olan düğünler birçok kişinin hayatı boyunca yaşadığı en özel ve en güzel günlerden birisidir. Bu mutlu günün en mükemmel şekilde tamamlanması için düğün öncesi hazırlıkların eksiksiz olması son derece önemlidir. Davetiye seçimi bu hazırlıkların başında gelmektedir ve ciddi zaman alır. Düğün davetiyesi, çiftlerin zevkleriyle uyumlu, düğün konsepti ile ilgili ipuçları taşıyan ve bu güzel olayın önemini yansıtan görsel bir malzemedir. Düğününüzle ilgili misafirleriniz üzerinde ilk etkiyi zevkinizi yansıtan davetiyenizle bırakırsınız. Bu sebeple davetiyenizin konuklar tarafından beğenilmesi çok önemlidir. Davetiye seçimi için hazırlıklara başlamadan önce;

  • Düğünün yapılacağı mekana,
  • Düğünün konseptine,
  • Düğün zamanına ve mevsimine,
  • Davetiye miktarına, kaç adet basılacağına,
  • Davetiye için ayrılacak bütçeye karar verilmelidir.

Düğün Davetiyesi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

1- Davetiye Tasarımı

Düğün davetiyesi seçiminin en önemli noktası model ve tasarım seçimidir. Davetiyelerde göze çarpan ve birçok kişinin ilk baktığı nokta davetiyenin tasarımıdır. Düğün davetiyesi seçimi model ve tasarım seçeneklerinin fazla olmasından dolayı sanıldığından daha zorlu bir süreç olabilir. Davetiye tasarımı seçilirken dikkat edilecek en önemli unsur, düğün temasıdır. Düğün teması nasıl olacaksa davetiyede de bu temayı yansıtan küçük ayrıntıların yer alması önemlidir. Belli bir düğün teması belirlenmemişse davetiye çiftlerin kendi zevklerini yansıtan hazır tasarımlardan birini seçebilirler.  Düğün davetiyesi seçiminizde ilk önce ne tarz bir davetiye seçeceğinize karar vermelisiniz. Karikatürlü, fotoğraflı, vintage, özel tasarım gibi birçok davetiye seçeneği bulunmaktadır.

Düğün davetiyesi örnek

 2- Mekanın Tercihi

Davetiyenin modelinin ve tasarımının nasıl olması gerektiği tamamen evlenecek olan çifte ve düğünün gerçekleşeceği mekana ve mevsime bağlıdır. Örneğin; kış ayında, görkemli bir otelde düğün yapılacaksa, kalın dokulu bir kağıt üzerine, isimlerin altın varaklı süsleme, yazıların ise gri ve sarı tonlarda olduğu bir model muhteşem olacaktır.

Düğün davetiyesi Nasıl Seçilir?

Yaz mevsiminde ve bir kır düğünüyse çiçek desenli soft tonlarda tasarlanmış romantik bir model bir davetiyenin seçilmesi çok daha doğru olacaktır. Böylece düğün davetiyesi ile mekan arasında uyumlu bir görünüm elde edilecektir.

3- İçerik Seçimi ve Davetiyenin Metni

Tasarım ve mekan konusunda karar verildiyse sırada içerik oluşturma kısmı ve davetiyenin içine nasıl bir metin yazılacağı gelmektedir. Davetiyelerin içerisinde yer alan metinler davetlileri çağırmak üzere yazılmaktadır. Bu yazının anlaşılır ve davetlileri sıkmayacak kadar kısa olması gerekir.  Davetiye metninin fontu çok basit olmamalı ve aynı zamanda kolay okunur ve kolay anlaşılır olmalıdır. Davetiye metninde en fazla iki farklı renk kullanılarak renk karmaşasının önüne geçilmelidir. Çok hareketli olan davetiyelerde metnin yazılacağı alan daha kısa olmalıdır. Düğün davetiye modelleri seçerken her ayrıntı önemlidir ve bu ayrıntılara mutlaka dikkat edilmelidir. Seçilen davetiye modellerinde en önemli nokta davetiyenin çiftlerin ruhunu yansıtıyor olmasıdır.

Davetiyenize asil bir izlenim yaratmak istiyorsanız krem ve beyaz tonlarında parıltılı ve taşlı renkler tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır.

Düğün davetiyesi seçerken nelere dikkat edilmeli?

4- Kağıt faktörü

Davetiye seçiminde pek dikkat edilmeyen ve genellikle sona bırakılan konu ise kağıt kalitesidir. Davetiyenin tasarımı ne kadar olursa olsun baskının yapıldığı kağıt ince ve kalitesizse ortaya çıkacak olan sonuçta aynı oranda kalitesiz olacaktır. Davetiyenin basılacağı kağıt biraz kalın olmalıdır. Ayrıca dokulu, düz, baskılı kağıt  seçiminde de bulunabilirsiniz. Eğer çevreci bir çiftseniz geri dönüşümlü kağıtları da kullanarak davetlilere sosyal bir mesaj verebilirsiniz.

 5- Davetiye Zarfı Seçimi

Büyük bir ilerleme sonrasında gelinen en son nokta davetiyelerin konacağı zarf seçimidir. Davetlilerin ilk olarak gördükleri kısım zarflar olduğundan dolayı kişiliğinizi yansıtan zarfları seçmenizi önemlidir.

Zarf seçimi yaparken gösteriş, şıklık, zarafet, sadelik gibi seçeneklerden bir tanesini ön plana çıkarabilirsiniz.

İhtişamlı düğün yapacaksanız kadife zarf modelleri gibi farklı malzemeler kullanılarak tasarlanan modeller ilginizi çekebilir.

Düğün davetiyesi seçiminde önemli hususlar nelerdir?

6- Davetiye Fiyatları

Tüm tercihlerinizi yapıp seçenekleri en aza indirdikten sonra seçiminizi etkileyecek en önemli faktör fiyat konusudur. Davetiye kağıdında olduğu gibi zarfta da kalınlık, gramaj ve kesimler fiyatların belirlenmesinde önemli unsurları oluşturur.

Davetiye için fazla harcama yapmak istemiyorsanız eğer, tek karttan oluşan zarfsız davetiyeleri de tercih edebilirsiniz.

Kutulu ve yanında hediye, aksesuar sunulan, ve kalın kağıttan davetiyeler istiyorsanız ödeyeceğiniz tutar biraz daha yükselecektir.

Dugun davetiyesi nasil seçilir?

8- Zamanlama

Davetiyeleri düğünden en az 1,5-2 ay öncesinde yaptırıp dağıtmalısınız. Eğer vaktiniz yoksa davetiye süslemelerinin az olduğu bir katalog modeli seçerek vakit kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Düğün davetiyesi ne zaman dağıtılmalı?

Davetiyelerde neler trend?

Doğal kartonlar ve bunlar üzerinde kullanılan doğal renkler, vintage çizgiler, dantel desenler, lazer kesimli 3 boyutlu hareketli modeller trendlerin başında geliyor. Doğaya dönüş her yerde olduğu gibi bu alanda da kendini gösteriyor. Buzdolabı magnetlerinden kitap ayraçlarına kadar çok geniş ürün yelpazesinden birini tercih ederek düğünden sonrada davetlilerde kalıcı bir etki bırakabilirisiniz.

En trend düğün davetiyeleri

-        3 boyutlu davetiyeler

3 boyutlu düğün davetiyesi

-        Farklı natif sunan davetiyetler

Günümüzde her ne kadar klasik davetiye tasarımları ön planda olsa da farklı düğün davetiyesi olarak aksesuarlı davetiyelerde tercih edilmektedir. Son zamanlarda en çok tercih edilen modelleri sıralarsak; İlginç sözleri içeren klaket biçimli, şişe içinde sunulan, ilaç kutusu görünümünde, karikatürlü veya özel illusturatör tarafından tasarlanmış davetiyeleri sayabiliriz.

 Düğün davetiyesi farklı natifler

-        Karikatürlü ve Komik Düğün Davetiyeleri

Eğer siz ve müstakbel eşiniz espiritüel, renkli kişiliklere sahip bir çiftseniz fotoğraflarınızın karikatürize edilmiş halleriyle tasarlanan davetiyeler tam sizi göre olacaktır.

Düğün davetiyesi karitatürlü, komik

 -        Şık ve Klasik Düğün Davetiyeleri

Klasik zevkleri olan bir çiftseniz, minimalist güzelliğe sahip, ince yaldızlı çerçeveler, şık davetiye zarfı, zarif çiçeklerle süslenmiş davetiye modelleri tam size göre olacaktır.  

Düğün davetiyesi klasik tasarım

-        Sade Düğün Davetiyeleri

Ucuz pahalı neredeyse her bütçeye uygun fiyatlar sunan sade davetiyeler genellikle pastel renklerde ya da beyazın her tonunda olabilirler. Ayrıca inci, sedef veya kurdele detaylı, tasarımlar, ya da hafif simli davetiyeler, bu tip davetiyelerin en çok tercih edilenleri arasındadır. 

Sade-dugun-davetiyesi

-        Lüks Düğün Davetiyesi Modelleri

Tercihiniz eğer lüks kategorideki davetiyelerden yana olacaksa, davetiyeniz birinci sınıf  kalın dokulu malzemeden, kurdele, püskül ve sırma detaylı, altın ve gümüş bezeli, inci, sedef, hatta swarowski taşı kullanılarak tasarlanan davetiye tasarımları seçebilirsiniz.

Lüx Düğün Davetiyesi

-        Sosyal Sorumluluk Aşılayan Davetiye Örnekleri

Davetiyenizle hem dost ve akrabalarınıza evleneceğinizi duyururken bir yandan da toplumsal bir yaraya satın aldığınız davetiye ile çare olmak isterseniz KAÇUV, LÖSEV, TEMA, Darüşşafaka, Mor Çatı, gibi toplumsal fayda amaçlı çalışan kurumların çok güzel düğün davetiyesi örneklerinden alabilirsiniz. Üstelik uygun fiyatları bulunan bu tasarımlardan davetiye seçerek, hassas olduğunuz bir noktada çalışan kurumlara bağış yapmış olmanın mutluluğunu da yaşamış olrsunuz.

Düğün davetiyesi sosyal sorumluluk

-        Doğaya Duyarlı Davetiye Modelleri

Siz ve müstakbel eşiniz çevre sorunlarına karşı duyarlı ve sorumluluk hisseden bir çiftseniz, doğaya duyarlı organik kumaş ayrıntılı, ekildiğinde nefis bir çiçeğe dönüşebilen tohumlar içeren, geri dönüştürülmüş kağıtlardan oluşan davetiye modellerini tercih edebilirisiniz.

Doğaya duyarlı düğün davetiyesi

-        İşlevsel Düğün Davetiyesi Modelleri

Farklı işlevleri de olan düğün davetiyesi modellerinden seçmek isterseniz kitap ayracı biçiminde ince ve uzun bir şekilde tasarlanmış davetiyelerden yararlanabilrisiniz.